Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna o przestępcach w policyjnych mundurach
Policyjny Serwis Informacyjny
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kto zabił "bankiera Pana Boga"?

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna -> Ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paweł




Dołączył: 23 Mar 2006
Posty: 1145
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 11:18, 08 Cze 2007    Temat postu: Kto zabił "bankiera Pana Boga"?

Kto zabił "bankiera Pana Boga"?

Tomasz Bielecki

2007-06-08, ostatnia aktualizacja 2007-06-07 16:51:46.0

Ćwierć wieku po śmierci Roberto Calviego
rzymski sąd uniewinnił pięciu podejrzanych
o morderstwo,
które rzuciło cień na finansowe interesy Watykanu

Największa zagadka kryminalna powojennych Włoch
pozostaje tajemnicą.

Po półtorarocznym procesie,
który miał przynieść nowe sensacje
o powiązaniach włoskiej polityki, mafii i Kościoła,
rzymski sąd w środę oczyścił z zarzutów podejrzanych,
wśród których był m.in.
uważany za byłego kasjera sycylijskiej mafii Pippo Calo.

Ciało Calviego (z pięcioma cegłami w kieszeniach marynarki)
znaleziono w czerwcu 1982 r.
wiszące pod przęsłem mostu Blackfriars Bridge w Londynie.


Po początkowych wątpliwościach londyńscy śledczy uznali śmierć za samobójstwo i dopiero wieloletnie starania jego syna doprowadziły do ekshumacji w 2003 r.

I właśnie po ekshumacji
prokuratura przyjęła wersję mordu.

Jedna z hipotez mówiła,
że zginął w odwecie za nieodpowiednie zarządanie
depozytami włoskiej mafii.


W latach 70. Roberto Calvi był szefem katolickiego banku z Mediolanu, który od imienia patrona miasta, świętego Ambrożego, nazwano Banco Ambrosiano. Jeszcze na początku XX w. jego klienci musieli legitymować się metrykami chrztu, a katolicki bank uchodził za wzorzec chrześcijańskiego biznesu. Deklarował, że nie stosuje lichwy oraz inwestuje tylko w sprawdzone moralnie przedsięwzięcia.Pomimo bliskich osobistych związków z włoskim Kościołem (wśród jego szefów byli krewni późniejszych papieży) Banco Ambrosiano pod rządami Roberto Calviego zajął się brudnymi interesami, w które - zdaniem włoskich mediów - zamieszana była mafia, włoscy politycy, a pośrednio także Kuria Rzymska.Banco Ambrosiano miał nie tylko prać brudne pieniądze mafii, ale i współfinansować polityczne przedsięwzięcia części włoskiej prawicy - m.in. przelewał dotacje dla antylewicowej prasy w Ameryce Łacińskiej. Zdaniem mediów miała to być polityczna dywidenda, dzięki której politycy chronili przed sądami zarówno bank, jak i jego mafijnych klientów.Roberto Calvi, którego media ochrzciły potem mianem bankiera Pana Boga, zdołał zdobyć zaufanie abpa Paula Marcinkusa, który kierował watykańskim bankiem - Instytutem Dzieł Religijnych. Banco Ambrosiano stał się głównym partnerem finansowym Watykanu, a certyfikaty opatrzone pieczęciami Kurii Rzymskiej uwiarygadniały fikcyjne spółki, które dla swych mrocznych transferów wykorzystywał Calvi.Czy abp Marcinkus, który objął Instytut Dzieł Religijnych bez żadnego przygotowania w dziedzinie finansów, nie wiedział o ciemnych interesach banku, któremu powierzał pieniądze Watykanu? Czy wplątał Kościół w związki z Calvim wyłącznie wskutek swej naiwności?Po głośnym bankructwie ściganego przez prokuraturę Banco Ambrosiano Watykan w 1984 r. zapłacił 240 mln dolarów na pokrycie części długów banku, ale zaprzeczył jakiejkolwiek "prawnej i moralnej odpowiedzialności" za jego działania. Wprawdzie m.in. czterej skruszeni mafiosi w 1994 r. mówili, że Marcinkus doskonale wiedział o machlojkach Banco Ambrosiano, ale nigdy go nawet nie przesłuchano, bo skrył się za watykańskim immunitetem dyplomatycznym. Przed rokiem zabrał swoje tajemnice do grobu.Gdyby rzymski sąd skazał podejrzanych o morderstwo Calviego, być może w nadziei na niższą karę zaczęliby - czego oczekiwały włoskie media - mówić o nieznanych szczegółach interesów Banco Ambrosiano, mafii i abpa Marcinkusa. Jednak środowe orzeczenie nie zamyka sprawy, bo włoska prokuratura szykuje nowe oskarżenie w sprawie morderstwa Calviego.

Tomasz Bielecki

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - [link widoczny dla zalogowanych] © Agora SA







.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna -> Ciekawostki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin