Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna o przestępcach w policyjnych mundurach
Policyjny Serwis Informacyjny
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak szef PGNiG obchodzi ustawę antykorupcyjną

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna -> Kadry IV RP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paweł




Dołączył: 23 Mar 2006
Posty: 1145
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:53, 29 Mar 2007    Temat postu: Jak szef PGNiG obchodzi ustawę antykorupcyjną

Jak szef PGNiG obchodzi
ustawę antykorupcyjną


Andrzej Kublik

2007-03-29, ostatnia aktualizacja 2007-03-29 17:44

Prezes kontrolowanej przez państwo firmy
może dodatkowo zasiadać
tylko w dwóch radach nadzorczych

- wymaga ustawa antykorupcyjna.

Ale prezes Polskiego Górnictwa Naftowego
i Gazownictwa zasiada w radach trzech firm,
także poza gazownictwem, i wszystko jest OK.

Jak to możliwe?


Ustawa o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne zwana popularnie antykorupcyjną nakłada szczególne rygory na członków zarządu spółek, w których skarb państwa ma ponad 50 proc. akcji. Te osoby mogą zasiadać co najwyżej w radach nadzorczych dwóch spółek prawa handlowego i to pod warunkiem, że zostały do tych rad zgłoszone przez skarb państwa albo firmy, w których państwo ma kontrolny pakiet ponad 50 proc. udziałów.

Ustawa antykorupcyjna obejmuje PGNiG, bo państwo ma prawie 85 proc. akcji gazowego monopolisty. Od października zeszłego roku piątym w ciągu roku prezesem PGNiG jest Krzysztof Głogowski, prawnik od lat związany z Ministerstwem Skarbu. Nie budzi zaskoczenia, że jest on również wiceprzewodniczącym rady nadzorczej EuRoPol Gazu. Ta firma jest właścicielem strategicznego gazociągu, który transportuje rosyjski gaz do Polski i Niemiec, a PGNiG ma 48 proc. akcji EuRoPol Gazu.

Okazuje się jednak, że prezes PGNiG - jednej z największy państwowych firm i jednej z największych spółek na warszawskiej giełdzie - ma też czas na działalność w firmach, które nie mają nic wspólnego z gazowym koncernem. Krzysztof Głogowski jest też przewodniczącym rady nadzorczej giełdowej spółki Grupa Kęty, krajowego potentata w produkcji wyrobów z aluminium (np. opakowań i profili do okien). Do rady Kęt został zgłoszony przez Ministerstwo Skarbu, które ma 4,5 proc. akcji tej spółki.

Od 1994 r. aż do teraz Głogowski zasiada także w radzie Altadis Polska. Jest tam reprezentantem skarbu państwa, do którego należy zaledwie 3,55 proc. akcji tej spółki kontrolowanej przez hiszpański koncern Altadis. W Polsce Altadis ma w Radomiu fabrykę tanich gatunków papierosów, takich jak Ekstra Mocne czy Popularne. Firma handluje też luksusowymi cygarami z Dominikany, reklamując je np. tak: "Przed zapaleniem roztacza zapach mchu, siana i piernika. Palenie rozpoczyna się od dominującego zapachu ziół oraz mchu dębowego i bluszczu z nutą ciasta drożdżowego".

W sumie prezes kontrolowanego przez państwo PGNiG zasiada w trzech radach nadzorczych. Czy to nie jest naruszenie ustawy antykorupcyjnej, która prezesom takich firm zezwala tylko na dwie rady? Krzysztof Głogowski przez dwa dni nie znalazł czasu na rozmowę z nami i nie odpowiedział na e-mail.

Ministerstwo Skarbu stwierdza, że wszystko jest w porządku. Dlaczego? Bo Krzysztof Głogowski nie ma umowy o pracę z PGNiG. Jest prezesem na podstawie umowy o zarządzanie podpisanej z gazowym monopolistą.

O wszystkim zdecydowało jedno słowo w ustawie, które ogranicza prawo do zasiadania w radach nadzorczych, tylko tym członkom zarządów państwowych firm, którzy są "pracownikami" tych firm. Opinię, iż osoby zasiadające w organach spółek skarbu państwa, które nie są pracownikami spółki, nie podlegają przepisom ustawy antykorupcyjnej, we wrześniu zeszłego roku na zlecenie PGNiG przygotowała prof. Małgorzata Gersdorf z Uniwersytetu Warszawskiego, znawca prawa pracy.

Wątpliwości nie kryją za to posłowie. - PGNiG to wielka firma w trakcie rozwoju i prezes ma taką mnogość pracy w zarządzie, że powinien się skupić na tym i nie zajmować czymś na boku - ocenia przewodniczący sejmowej komisji skarbu Aleksander Grad (PO). - Żartuje pan, prezes PGNiG jest jednocześnie w radzie spółki produkującej papierosy? Przecież PGNiG tak długo nie miało prezesa, że teraz wymaga szczególnej troski. PGNiG ma się zająć zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, zakupem złóż w Norwegii, gazociągiem ze Skandynawii i gazoportem... W ogóle nie wyobrażam sobie, jak przy tylu zajęciach prezes PGNiG może się zajmować innymi spółkami - nie krył zdumienia przewodniczący sejmowej komisji rozwoju przedsiębiorczości i były minister gospodarki Jacek Piechota (SLD).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna -> Kadry IV RP Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin